Itt vagy: » Hírek » Aláírták a Székely Nemzeti Múzeum felújításáról szóló szerződést

Aláírták a Székely Nemzeti Múzeum felújításáról szóló szerződést

2017. május 30., kedd

Székelyföld legkorszerűbb múzeuma lesz a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum

Székelyföld legkorszerűbb múzeuma lesz a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum. A Kós Károly tervezte épületegyüttest európai uniós alapokból újítják fel, a finanszírozási szerződést kedden írták alá a Megyeházán. A 2014-2020-as Regionális Operatív Programon keresztül támogatott pályázat összértéke: 21,8 millió lej, amelyből Kovászna Megye Tanácsa önrésze és a nem elszámolható költségek tétele 4, 9 millió lej.

"Ez nem egy egyszerű finanszírozási szerződés. Ez annál több, hiszen a Székely Nemzeti Múzeum a székely nemzet múzeuma, tehát erős érzelmek fűznek mindannyiunkat ehhez az intézményhez, de azért sem, mert ennek a pályázatnak hosszú előélete van. Maga az ötlet tíz évvel ezelőtt született meg, akkor még Demeter János volt a tanácselnök, majd kilenc évvel ezelőtt megkötöttük a szerződést a tervezésre, letettük a pályázatot, nyertünk, de már nem volt lehívható keret azon a tengelyen. Azóta új tervet készíttettünk, és most az új uniós költségvetési ciklusban sikerült a szerződést aláírni, tehát kezdődhet a munka" – vázolta az előzményeket Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, megjegyezve, hogy "ebben az országban annak van eredménye, akinek van türelme, minket pedig olyan fából faragtak, hogy kitartunk elképzeléseink mellett " .

A beruházás során felújítják a múzeum főépületét, a két hajdani múzeumőri lakást, amelyből az egyik jelenleg adminisztratív irodáknak ad helyet, a másik raktárként működik. A múzeum parkjában tájépítészeti munkálatokat végeznek el, részlegesen átalakítják a múzeumi látogatói útvonalat is, a kiállításokat elérhetővé teszik a fogyatékkal élők számára, bronzból öntött maketteket, Braille írással ellátott címkéket és táblákat, 3D-s térképeket, tapintható térképeket helyeznek ki, audioguide-okat vásárolnak. Egy helyre csoportosítják a kutatói laborokat és restauráló műhelyeket, öltözőket és más kiegészítő helyiségeket alakítana ki.  Az elkövetkezőkben nagyobb teret kívánnak biztosítani a múzeumpedagógiai foglalkozásoknak, interaktív tevékenységekre alkalmas helyiségeket alakítanak ki a múzeum főépülete mögött található adminisztratív épületben, áll a pályázatban.

Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója az európai uniós alapok rendszerét ismertetve, kiemelte, Kovászna megye a 2007-2013-as ciklusban a régióban első helyen volt az egy főre eső, lehívott uniós források értékét tekintve, ugyanakkor sok jól előkészített pályázat érkezett Háromszékről. A Központi régió rendkívül gazdag épített örökség tekintetében, ezért fontos a műemlékek felújítása, magyarázta az igazgató, viszont éppen ennek köszönhetően nehéz rangsorolni a pályázatokat. Kovászna megyéből a nagyajtai unitárius erődtemplom, a dálnoki református templom és a lemhényi római katolikus templom felújításáról szóló pályázatokat támogatja az Európai Unió, ugyanakkor Kovászna városával kötöttek előfinanszírozási szerződést turizmusfejlesztési témájú pályázathoz, jelentette be az igazgató.   

Kovászna Megye Tanácsa a Központi régióban működő önkormányzatok közül az elsők között írta alá 2014-2020-as Regionális Operatív Programon keresztül támogatott pályázatok finanszírozási szerződést.

 

 

Hírek