Lészen ágyú! - programindító konferencia
2018. november 14., szerdaHáromszék nem alkuszik című programsorozattal emlékezünk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 170 éves évfordulójára. Az eseménysor középpontjában a forradalom háromszéki vonatkozásait helyeztük, hiszen 170 éve Sepsiszentgyörgyön hangzott el, hogy „Lészen ágyú!”. A program indítórendezvényére november 16-án, pénteken kerül sor a megyeszékhelyen. A programsorozat védnöke: Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese.
Háromszék nem alkuszik című programsorozattal emlékezünk az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 170 éves évfordulójára. Az eseménysor középpontjában a forradalom háromszéki vonatkozásait helyeztük, hiszen 170 éve Sepsiszentgyörgyön hangzott el, hogy „Lészen ágyú!”. A program indítórendezvényére november 16-án, pénteken kerül sor a megyeszékhelyen. A programsorozat védnöke: Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese.
Pénteken, 16:30-kor rendezvényindító ágyúlövés lesz az Erzsébet parkban, az 1848-49-es szabadságharc emlékművénél, a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület huszárjainak részvételével. Ezt követően Berde Mózes egykori kormánybiztos, a háromszéki önvédelmi harcok szellemi vezetőjének szobránál és a könyvtár homlokzatán található emléktáblánál koszorúznak a konferencia résztvevői.
A Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében 17 órától az éves programsorozatot bemutatja és a konferenciát megnyitja Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Egyed Ákos történész, akadémikus “Lészen ágyú!” - Gábor Áron fogadalmának története címmel tart előadást, majd Demeter Lajos helytörténész Háromszék önvédelmi harcairól beszél. Pénzes Lóránd, a Székely Mikó Kollégium történelem szakos tanára a mikós diákok által feltérképezett Háromszéki 1848-as emlékművekről tart képes bemutatót. A konferencia záróakkordjaként a Vox Humana kamarakórus előadásában ’48-as forradalmi dalok hangzanak el. Konferál Nagy Zoltán történész.
A helyszínen ’48-as tárgyi emlékek kiállítását is berendezik.
Szervezők: Kovászna Megye Tanácsa, Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja – Sepsiszentgyörgy, Bod Péter Megyei Könyvtár, Székely Nemzeti Múzeum, Kovászna Megyei Kulturális Központ.